O mnie

Nazywam się Daria. W lipcu 2019 roku skończyłam 40 lat. Ten fakt jest o tyle ważny, że to właśnie te urodziny i wyjazd z tej okazji do Wiednia „śladami Falco” stały się powodem powstania tego bloga. 

Od 2009 roku mieszkam w Niemczech, gdzie przyjechałam z powodu mojego obecnego męża. Nigdy nie planowałam wyjazdu za granicę, ale los trochę sobie ze mnie zakpił i dziś jestem tutaj.

W 2004 roku ukończyłam Filologię polską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Wybrałam te studia z miłości do literatury, żeby na trzecim roku dowiedzieć się, że większą miłością pałam do językoznawstwa. Dziś jednak już nie nazywam siebie polonistką. Wyjazd za granicę oraz dość długa przerwa w wykonywaniu tego zawodu, zrobiła swoje.

Dziś jednak równie wielką miłość żywię do gramatyki języka niemieckiego, choć jednocześnie zdaję sobie sprawę z moich licznych błędów i niedociągnięć. Jednak mogę godzinami siedzieć z książką do nauki gramatyki tego języka i rozwiązywać ćwiczenia. Stąd też z przyjemnością podjęłam się tłumaczenia wybranych tekstów.

A Falco?… uwielbiam jego muzykę, postać, uwielbiam go oglądać w wywiadach i słuchać języka niemieckiego w wydaniu osoby pochodzącej z Wiednia. Choć nie wszystko jestem w stanie zrozumieć, jednak melodii jego wypowiedzi mogę słuchać godzinami. To zawsze poprawia mi humor.

A drugim powodem do snucia rozważań stał się mój pies — Laika (polska: Łajka), którą adoptowałam w listopadzie 2019 roku.